Promocje
Wataha zestaw jeleń z ziemniakami 850g x 6szt
Wataha zestaw jeleń z ziemniakami 850g x 6szt
119,40 zł 96,80 zł
Wataha Superfood 80/20 LAND   2kg BRZ
Wataha Superfood 80/20 LAND 2kg BRZ
72,00 zł 59,00 zł
szt
Wataha zestaw indyk z kurczakiem 850g x 6 szt
Wataha zestaw indyk z kurczakiem 850g x 6 szt
79,00 zł 59,90 zł
szt
Wataha zestaw gęś z ryżem 850g x 6szt
Wataha zestaw gęś z ryżem 850g x 6szt
85,60 zł 70,00 zł
Wataha zestaw wołowina 850g x 6szt
Wataha zestaw wołowina 850g x 6szt
76,80 zł 65,00 zł
szt
Wataha zestaw dzik 850g x 6szt
Wataha zestaw dzik 850g x 6szt
113,40 zł 99,00 zł
szt
Wataha zestaw wieprzowina 850g x 6szt
Wataha zestaw wieprzowina 850g x 6szt
67,20 zł 57,00 zł
szt
Wataha zestaw konina 850g x 6szt
Wataha zestaw konina 850g x 6szt
111,50 zł 97,00 zł
Wataha zestaw junior 850g x 6szt
Wataha zestaw junior 850g x 6szt
84,60 zł 69,99 zł
szt
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Wataha Superfood 80/20 LAND   12kg BRZ
Wataha Superfood 80/20 LAND 12kg BRZ
290,00 zł
szt
Wataha zestaw wołowina 850g x 6szt
Wataha zestaw wołowina 850g x 6szt
76,80 zł 65,00 zł
szt

Psie lęki - jak sobie z nimi radzić?

Psie lęki - jak sobie z nimi radzić?

Trudno jednoznacznie określić jakie jest podłoże lęku. Mogą to być cechy dziedziczne albo zła socjalizacja w wieku szczenięcym. Dlatego tak ważne jest, aby od małego przyzwyczajać psa do różnych sytuacji powodujących przestraszenie się psa, także tych nieprzyjemnych. Strach to naturalna reakcja, ale każdy pies zachowa się inaczej. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych zdarzeń wywołujących u naszego pupila lęk.

 

Głośny i niespodziewany hałas

Burza to chyba najpopularniejsze zjawisko, którego pies się boi. Czasami nawet ludzie boją się burzy: głośnych grzmotów i błysków. Niektóre psy po prostu kładą po sobie uszy, inne zaczynają się trząść, szukać schronienia, a czasami nawet posikiwać ze strachu. Podobnie rzecz ma się z fajerwerkami. Psy są bardzo wyczulone i mają dużo lepszy słuch od ludzi, nie dziwne więc, że przerażają je nagłe huki i błyski.

Jak można sobie radzić z tymi dwoma przypadkami?

Najlepiej od małego przyzwyczajać psa do głośnych huków. Puszczać z odtwarzacza podobne dźwięki. Jeżeli jednak pies nie miał okazji być zaznajomiony z hukiem warto zapewnić mu jakiś spokojny kąt i spróbować zagłuszać dźwięki, np. muzyką. Masaż relaksacyjny czy spokojne głaskanie i mówienie do psa też pomaga. Niektórzy stosują opaski lub specjalne antystresowe ubranka. Ich użycie jest kontrowersyjne, ale niektórym psom to pomaga.

 

Nieobecność właściciela

Psy bardzo często podczas naszej nieobecności w domu niszczą różne rzeczy. Niekoniecznie musi to być spowodowane nudą, a czasami właśnie lękiem separacyjnym. Wychodzisz z domu, a Twoi sąsiedzi narzekają, że pies cały czas szczeka i piszczy? A może po powrocie odkrywasz zasikaną podłogę? To oznaka, że Twój pies się boi. Psy, które czują się samotne mogą też robić krzywdę sobie, poprzez wylizywanie czy wygryzanie sierści.

 

Jak sobie poradzić?

Po pierwsze przyzwyczajaj stopniowo psa do wychodzenie z domu. Wychodź na chwilę i zaraz wracaj nagradzając psa za dobre zachowanie. Dobrze też zostawiać jakieś zabawki, które zajmą psu sporo czasu, tak, żeby się nawet nie zorientował, że został sam. Dobrym pomysłem jest zmęczenie psa, np. wyjście na spacer lub intensywna zabawa tak, aby większość nieobecności właściciela przespał.

 

Nieznajomi

Często psy boją się tego, co nieznane. Ludzie są dla nich przerażający: noszą dziwne ubrania, kapelusze, płaszcze, torebki, parasolki. Wszystko to, co obce może powodować strach u psa. Szczególnie reagują lękiem na mężczyzn, którzy są więksi i silniejsi, bo zwierzęta np. ze schroniska, szkolone w służbach czy chowane w złych warunkach mogą mieć niemiłe doświadczenia z nimi. Wbrew pozorom strach u psa mogą wywołać także dzieci, które są głośne, wydają dziwne odgłosy i mają niekontrolowane ruchy.

 

Jak sobie poradzić?

Tu ważna jest socjalizacja i jak najczęstszy kontakt z człowiekiem. Inaczej nie da się tego wypracować, niż powolne przyzwyczajanie psa. Pamiętaj jednak, że pies może reagować agresją, więc Ty musisz kontrolować warunki, w jakich oswajasz psa z niebezpieczeństwem.

 

W każdej sytuacji to właściciel musi być ostoją dla swojego psa, szczególnie kiedy się boi. Zdarzają się takie głosy, że nie powinno się zwracać uwagi na zlęknionego psa, nie przytulać go i nic nie mówić. Jednak to właśnie Twoje wsparcie jest nieocenione i pomocne. Warto jednak pamiętać, że zwierzak czuje lęk człowieka, więc jeśli właściciel się czegoś boi to i pies zacznie się bać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium