Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Psi ogon – jak zrozumieć jego zachowanie?
  3. Psi ogon – jak zrozumieć jego zachowanie?

Czy ludzie dobrze odczytują i rozumieją zachowanie psa? A może człowiek ciągle pozostaje w błędzie i nie jest w stanie uzmysłowić sobie mowy ciała zwierzaka? Liczne analizy dotyczące psich zachowań przeprowadza między innymi Alexandra Horowitz, uznana badaczka zajmująca się zdolnościami poznawczymi zwierząt, autorka wielu książek o tej tematyce. Wyniki wielu obserwacji jasno wskazują, że psy są w stanie dość trafnie zrozumieć uczucia oraz intencje człowieka. Niestety, zdecydowanie gorzej ludzie radzą sobie z pojmowaniem postaw i zachowań behawioralnych swoich czworonożnych pupili. Szczególną uwagę warto zwrócić na ogon zwierzaka – bez względu na to, jaki ma kształt i długość – mówi wiele o uczuciach psa.

Ogon w pozycji niskiej

Zacznijmy od nisko opuszczonego ogona. Najczęściej zachowanie to wiąże się ze strachem oraz niepewnością. W takiej sytuacji pies bardzo często opuszcza także głowę, delikatnie spoglądając na człowieka. Takie zachowanie jest szczególnie widoczne u zwierzaków, które są z natury nieśmiałe lub strachliwe. Wówczas opuszczają ogon w momencie kontaktu z nieznajomym człowiekiem. Jeżeli zaobserwujesz taką postawę u swojego psa, postaraj się dać mu do zrozumienia, że jest bezpieczny. Pomaga między innymi głaskanie, mówienie spokojnym tonem oraz uśmiech. Psy potrafią rozróżniać u człowieka wyrazy złości i zadowolenia na twarzy, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. Uśmiech jest więc wskazany. W momencie gdy zwierzak opuszcza ogon, tym samym odczuwając strach i niepewność, postaraj się zapewnić pupilowi maksymalne bezpieczeństwo oraz poczucie opieki. Dobrym rozwiązaniem jest delikatne (nienachalne) zachęcenie do zabawy. W tym celu możesz zaopatrzyć się w przekąski dla psa, aby podawać je w trudniejszych chwilach. Niektóre pupile są z natury nieśmiałe – podczas spacerów charakteryzują się sceptycyzmem i wycofaniem, szczególnie podczas kontaktu z innymi osobnikami lub nieznajomymi ludźmi. Podanie przekąski dla psa, otoczenie opieką i spokój sprawią, że po chwili zwierzak zacznie czuć się komfortowo.

Ogon w pozycji neutralnej

Kolejnym zachowaniem jest utrzymywanie ogona w pozycji neutralnej. To postawa klasyczna, która występuje w momencie, gdy na psa nie oddziałują żadne silne zewnętrzne bodźce (np. strach lub radość). Ogon w pozycji neutralnej oznacza spokój. Gdy dodatkowo zaobserwujemy delikatne merdanie, zwierzak prawdopodobnie jest czymś zaciekawiony. Zachowanie to możesz zauważyć podczas szukania zabawek lub przekąsek dla psa. Naprężenie ogona oraz szybkie merdanie najczęściej oznacza uniesienie, a także ekscytację. To postawa, której doświadczysz na przykład podczas powitań, gdy po długiej nieobecności wrócisz do domu.

Ogon w pozycji wysokiej

Ostatnią pozycją jest ogon ustawiony wysoko, zwykle postawie tej towarzyszą napięte, twardo stojące uszy. Takie zachowanie oznacza pewność siebie oraz odwagę. Czasami zwierzak może dodatkowo merdać ogonem, co będzie oznaczać silne podekscytowanie. W takiej sytuacji pupil chętnie przejdzie do działania, na przykład rozpocznie zabawę z człowiekiem lub innym osobnikiem. Ogon w pozycji wysokiej zaobserwujesz także w momencie, gdy jakieś zjawisko silnie zainteresuje zwierzaka – na przykład szelest w krzakach. W niektórych sytuacjach taka postawa może oznaczać ostrzeżenie przed atakiem innego osobnika, dlatego należy szczególną uwagę zwracać na to, jak dokładnie zachowuje się zwierzak.

Czy kierunek merdania ogonem ma znaczenie?

Warto zauważyć, że z reguły psy nie merdają ogonem, gdy są same. W ten sposób wielu badaczy zajmujących się behawioryzmem domowych zwierzaków doszło do wniosku, że ruchy tej części ciała służą między innymi do komunikacji oraz wysyłania sygnałów innym czworonogom. Na tej funkcji ogona korzystają także ludzie, ponieważ mogą lepiej zinterpretować zachowanie swoich pupili. Poprzez merdanie psy mogą lepiej komunikować się ze sobą. Na pozytywne bodźce zwierzaki reagują poprzez poruszanie ogonem bardziej w prawą stronę. Zaobserwujesz to zjawisko przede wszystkim w chwili, gdy po dłuższej nieobecności ponownie przywitasz się ze swoim pupilem. Jak łatwo wywnioskować, merdanie nieco bardziej w lewo wiąże się z negatywnymi emocjami. Takie zachowanie zachodzi, gdy pupil czuje się niepewnie lub dokucza mu strach. Należy zaznaczyć, że merdanie ogonem u poszczególnych zwierzaków może wyglądać nieco inaczej. Zjawisko to wynika głównie ze względu na budowę ciała poszczególnych osobników. Niektóre rasy z natury posiadają ogon ułożony ku górze i jest on napięty (np. wyżeł). Natomiast u innych pupili ta część ciała jest miękka i zwykle skierowana do dołu (np. Petit Basset Griffon Vendéen). Aby jak najlepiej rozumieć intencje oraz zachowanie psa, należy spędzać z nim dużo czasu, dodatkowo obserwując postawę w ciągu dnia, zarówno podczas zabawy, jak i spacerów, czy odpoczynku. Dzięki temu Twoja komunikacja ze zwierzakiem będzie znacznie lepsza, a Ty odpowiednio zinterpretujesz usposobienie pupila w danej sytuacji.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla dorosłego psa Karma dla psa seniora
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!