Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. PIERWSZA POMOC NA WYJAZDACH – CZYLI JAK SOBIE RADZIĆ, KIEDY JESTEŚCIE DALEKO OD WETERYNARZA?
  3. PIERWSZA POMOC NA WYJAZDACH – CZYLI JAK SOBIE RADZIĆ, KIEDY JESTEŚCIE DALEKO OD WETERYNARZA?

Przed wyjazdem warto doszkolić się w temacie pierwszej pomocy dla naszego pupila. Pies spuszczony ze smyczy w ferworze zabawy z innymi czworonogami może się zranić o wystające gałęzie czy wpaść pod nadjeżdżający samochód. Ważne, abyśmy w takiej sytuacji zachowali spokój i trzeźwo myśleli, wtedy czynności związane z pomocą naszemu czworonogowi pójdą zdecydowanie sprawniej.

 

Czym jest pierwsza pomoc dla psa?

Właściwie niewiele różni się od pierwszej pomocy, udzielanej ludziom. Ważne jest, aby każdy właściciel psa potrafił wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Reanimacja nie jest trudna, jeżeli znamy jej podstawy jesteśmy w stanie sobie poradzić. Poniżej pokrótce opiszemy, w jaki sposób dobrze przeprowadzić akcję reanimacyjną.

 

Zaczynamy ABC (airway-breathing-circulation)

Pierwszym krokiem jest ułożenie psa w bezpiecznej pozycji na boku, sprawdzenie psiego pyska, czy nic mu w środku nie zalega, nie utrudnia oddychania. Najlepiej wyciągnąć psu język. Jeżeli nic nie znaleźliśmy w pysku zamykamy go i przystępujemy do sztucznego oddychania:

 

  • Sztuczne oddychanie:

- przez psi nos wdmuchujemy powietrze około 5-6 razy, siła wdmuchiwanego powietrza powinna być dostosowana do wielkości psa, klatka piersiowa powinna się delikatnie unosić. Jeżeli to nie przywraca odzyskania świadomości przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest masaż serca.

 

  • Masaż serca:

- kładziemy ręce na wysokości serca psa – dokładnie miejsce to znajduje się między 3 a 6 żebrem tuż za lewym łokciem psa, w przypadku małych psów, aby nie połamać psa zaleca się przyłożyć w miejsce serca 2 palce;

- uciskamy 10-15 razy pamiętając, aby nie uciskać zbyt mocno ( do połowy głębokości);

- wdmuchujemy powietrze - około 2 razy i ponownie masujemy serce. Procedurę powtarzamy aż do momentu przywrócenia krążenia i oddechu u czworonoga.

 

Powyższy opis dotyczy udzielenia pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca. Oczywiście nie wszystkie przypadki są tak ekstremalne, dlatego warto znać też inne metody udzielania psu pomocy. Pamiętajmy, aby zawsze mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę, a co najważniejsze wiedzieć, co się w niej znajduje.

 

Co musi zawierać apteczka dla psa?

- środki odkażające;

- materiały opatrunkowe (gazy, bandaże, opaski elastyczne, bandaże samoprzylepne, plastry);

- woda utleniona;

- środki przeciwbiegunkowe;

- termometr;

- lateksowe rękawiczki;

- środek na oparzenia;

- koc termiczny;

- pęseta;

- nożyczki.

 

Opiekunowie czworonogów znają ich najlepiej, ale musimy mieć świadomość, że pies pod wpływem szoku może zachować się zupełnie inaczej. Jedną z reakcji może być agresja, dlatego zanim przystąpimy do udzielania pomocy zabezpieczmy psu pysk. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy pies się niczym nie dławi i nie ma zranionego pyska. Jeżeli nie mamy pod ręką kagańca, dobrym zamiennikiem jest użycie bandaża. Po upewnieniu się, że zarówno pies, jak i my jesteśmy bezpieczni możemy przystąpić do udzielania pomocy.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane psie urazy na wyjazdach:

 

Złamania

W przypadku złamania przez psa kończyny trzeba ją unieruchomić łącznie z dwoma sąsiadującymi stawami. Tak samo postępujemy ze zwichnięciem. Unieruchamiamy staw i dwie sąsiadujące kości. Możemy to zrobić za pomocą patyka i bandaży. Kiedy mamy do czynienia ze złamaniem otwartym trzeba zdezynfekować ranę i założyć opatrunek, najlepiej z jałowej gazy i bandaży.

 

Krwotoki

Jeżeli pies krwawi zakładamy opaskę uciskową, a ranę dezynfekujemy. Ranę trzeba zabandażować, okładając ją uprzednio gazą i np. watą. Jeżeli krwotok nie ustaje trzeba udać się do weterynarza. Pamiętajmy, że opaska nie może za długo uciskać. Najlepiej zapisać sobie na niej godzinę, kiedy została założona.

 

Ukąszenia

Psy bardzo często denerwuje latający im koło nosa obiekt i często zdarza się, że na niego polują. O ile mucha lub komar są nie szkodliwe, to już pszczoła lub osa może psa użądlić. W takim wypadku należy usunąć żądło, a okolice ukąszenia dezynfekować i posmarować, np. żelem od ukąszeń. Jeżeli czworonoga ukąsił wąż, zakładamy opaskę uciskową i udajemy się do najbliższego weterynarza.

 

Poparzenia

Czworonogom też zdarzają się poparzenia, na przykład kiedy na wakacjach biega wokół ogniska. W takiej sytuacji przemywamy ranę zimną wodą, a następnie robimy chłodny kompres. Możemy później posmarować to miejsce maścią od oparzeń. Gdy pies poparzy się substancją żrącą ważne jest, abyśmy wiedzieli czy był to kwas, czy zasada. Pamiętajmy, że kwas neutralizujemy, np. roztworem sody oczyszczonej, a zasady roztworem z octu.

 

Zawsze miejmy w głowie to, że pierwsza pomoc może uratować naszemu psu życie. Dobrze przeprowadzona resuscytacja lub szybka interwencja w razie wypadku ułatwiają weterynarzowi podjęcie odpowiedniego leczenia. Nigdy nie bagatelizujmy zdrowia psa i nawet po udzieleniu  pomocy warto z psem podejść do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Jeżeli chcielibyście się w tym temacie doszkolić poszukać i ukończyć kurs z pierwszej pomocy dla czworonogów.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla psa Przysmaki treningowe dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!