Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Otyłość u psa
  3. Otyłość u psa

Czynniki powodujące otyłość:

- Najczęściej otyłość u psa to skutek przekarmiania i braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Często też nie stosujemy się do zaleceń wagowych na workach z karmą, bo wydaje nam się, że miska jest pusta i sypiemy dodatkowe gramy karmy. Źle dobrana, zbyt kaloryczna karma też może negatywnie wpływać na powstawanie dodatkowych warstw tłuszczu.

- Ilość karmy powinna być dostosowana do trybu życia zwierzęcia. Jeżeli pies nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu i nie ma gdzie spożytkować pobranej z pokarmu energii to musi się ona gdzieś odkładać.

- Wiek jest kolejnym czynnikiem, który może powodować otyłość. Niestety wraz z latami spada masa mięśniowa, organizm spowalnia i spada zapotrzebowanie organizmu na składniki pokarmowe.

 - Niektóre rasy genetycznie są predysponowane do otyłości, np. labrador, beagle, jamnik, basset. Dlatego wybierając te rasy szczególną uwagę trzeba poświęcić ich żywieniu.

- Sterylizacja i kastracja to kolejne czynniki zwiększające otyłość u psów. Dwukrotnie zwiększa się ryzyko otyłości u suk kastrowanych. Brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm.

- Smakołyki i resztki ze stołu. Tego chyba nie musimy rozwijać.

 

Oczywiście otyłość mogą powodować również choroby, z którymi czworonóg musi się mierzyć, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy. Dlatego w tym przypadku koniecznie trzeba poradzić się weterynarza: co robić, aby nasz pies nie stał się chodzącą „parówką”.

 

Jak zapobiegać otyłości?

Dobrze zbilansowany posiłek, dostosowany do trybu życia czworonoga. Jeżeli karmimy gotowymi karmami konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta, co do dawkowania karmy.

Odpowiednia dawka ruchu. Pamiętajcie, że spacer wokół bloku dwa razy dziennie to nie odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Warto psa zabierać na długie spacery. Zacząć z nim biegać, czy uprawiać inne psie sporty.

 

Jeżeli już doprowadzimy psa do stanu, w którym ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej warto przestawić psa na specjalną karmę light, która powoduje uczucie sytości, a jest dużo mniej kaloryczna.

Rezygnujemy z psich przysmaków, a w zamian nagradzamy psa dzienną porcją karmy.

 

Otyłość jest niebezpieczna tak samo dla ludzi, jak i dla psów, dlatego przechodząc z psem na dietę, koniecznie trzeba zwiększyć ruch. Zrobi to dobrze zarówno psu, jak i jego opiekunowi.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!