Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Odwodnienie kota – jak dbać o prawidłowe nawodnienie kota?
  3. Odwodnienie kota – jak dbać o prawidłowe nawodnienie kota?

Niewystarczające nawodnienie organizmu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do śmierci. Ponieważ przodkowie naszych domowych kociaków żyli na pustyni, ich organizm jest przystosowany do tego, by funkcjonować nawet wtedy, kiedy nie mają dostępu do dużej ilości wody. Jedynie znaczne odwodnienie kota sprawia, że zwierzak odczuwa pragnienie. 

To, że nasz kot nie odczuwa pragnienia, sprawia, że pije mało, co może odbić się na jego zdrowiu. Jak możemy poznać, że to już ten moment i kot zaczyna się odwadniać?

Z czego wynika odwodnienie kota?

Przyczyn niewystarczającego nawodnienia organizmu może być sporo. Szczególnie łatwo jest o nie podczas upałów, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest znacznie większe. Oprócz tego ryzyko odwodnienia pojawia się, kiedy kot zaczyna chorować i mieć uporczywe biegunki i wymioty. Wtedy poziom wody w komórkach drastycznie spada.

Jakie są najczęstsze objawy odwodnienia?

Z racji tego, że kot w większości pobiera płyny z pożywienia i nie pije zbyt często, łatwo możemy przeoczyć pierwsze symptomy odwodnienia. Obserwujmy kota szczególnie latem i wtedy, kiedy jest chory. Wśród objawów, które mogą wskazywać na odwodnienie organizmu, możemy wymienić mniejszą elastyczność skóry, pogarszającą się kondycję skóry i sierści, zapadnięte powieki, lepką ślinę, suchość wewnątrz pyszczka i gorsze samopoczucie. W takiej sytuacji powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Jak nawadniać kota?

Wbrew pozorom koty odwadniają się bardzo szybko. Dlatego też od razu, kiedy obserwujemy powyższe symptomy, a także po to, by odwodnieniu zapobiegać, dbajmy o to, by kot pił więcej. Z pewnością jeśli kot jest tylko na karmie suchej, warto włączyć do diety także karmę mokrą. Oprócz tego w kilku miejscach domu postawmy miseczki z wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu przypadkach i kot doceni. Możemy też urozmaicić nieco smak. Zamiast wody w miseczce może czasem pojawić się delikatny wywar z warzyw. Jednak tylko pod warunkiem, że nie ma w nim przypraw, w tym soli, czy kostek rosołowych. Niektóre koty lubią pić wodę bezpośrednio z kranu, zatem to także możemy wypróbować.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!