Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Obcinanie pazurów u psa – jak się do tego zabrać?
  3. Obcinanie pazurów u psa – jak się do tego zabrać?

To, że nasz pupil ma zbyt długie pazury, zauważymy gołym okiem. A jeśli nie mamy w domu dywanów lub wykładziny łatwo to też usłyszymy. Obcinanie pazurów u psa jest istotne zarówno przez wzgląd na estetykę, jak i jego zdrowie. Prawda jest jednak taka, że wielu opiekunów boi się, że przypadkiem zrobi zwierzakowi krzywdę. Jak wykonać zabieg prawidłowo?

Jeżeli dopuścimy do tego, że psie pazurki będą bardzo długie, pupil może mieć problemy z chodzeniem. Psiak zacznie krzywo chodzić, będzie go to bolało, a w konsekwencji mogą pojawić się poważniejsze problemy, jak napięcia mięśniowe albo wady postawy.

Obcinanie pazurów u psa – jak często?

Jednym z podstawowych pytań, jakie sobie możemy zadawać, jest to, jaka jest optymalna częstotliwość obcinania. Prawidłowo powinniśmy przycinać pazury raz na trzy tygodnie, ale niekoniecznie da się to zrobić od razu. Wiele zależy od tego, czy psi pazur jest bardzo unerwiony. Jeśli widzimy, że żywe tkanki są do samego czubka, musimy zacząć od delikatnego piłowania. Stopniowo żywa tkanka się cofnie i możliwe będzie obcięcie. Najlepiej obserwować pupila, a za obcinanie pazurów u psa wziąć się wtedy, kiedy zaczynają dotykać podłoża.

Jak obcinać?

Najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, czyli trymer lub cążki, nożyczki, pilnik do paznokci. Pamiętajmy także o dobrym oświetleniu. Obcinając pazury, musimy mieć pewną rękę, by nie uszkodzić unerwionej tkanki. To doprowadziłoby do krwawienia i silnego bólu zwierzaka. Łatwo się domyślić, że wtedy nie będzie chciał z nami współpracować.

W trakcie zabiegu zwierzak musi być zrelaksowany, aby nie ruszał łapkami. Trzeba dość mocno złapać łapę, by w razie próby wyrywania przez psa łapy nie doszło do jej skaleczenia. Cążki powinny znajdować się około 1 mm od tkanki żywej. Pazury obcinamy szybko i zdecydowanie, aby nie ich nie miażdżyć i nie wywoływać dyskomfortu u pupila. W wielu przypadkach po obcinaniu pazury są ostre, dlatego też od razu przygotujmy pilnik, by je delikatnie doszlifować. Pamiętajmy przy tym, że pilnikiem możemy poruszać tylko w jednym kierunku.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!