Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Łzawienie u psa
  3. Łzawienie u psa

Kiedy pod oczkiem pupila zaczynają pojawiać się mokre zacieki, większość właścicieli psów zaczyna to bacznie obserwować. Łzawienie u psa może wynikać z fizjologii, ale jest też symptomem chorobowym.

W przeciwieństwie do ludzi psy nie okazują emocji poprzez łzy. W ich przypadku łzy służą nawilżaniu i ochronie oczu. Łzy są prostym sposobem na to, by pozbyć się czegoś, co wpadło do oka. Zupełnie naturalne jest również to, że oczy psiaka łzawią przy wietrze lub zmianie pogody. Nie tylko nie oznacza to choroby, ale wręcz jest dowodem na to, że mechanizm obronny działa prawidłowo. Na częstotliwość i natężenie łzawienia wpływają cechy fizjologiczne danej razy. Psiaki z większymi głowami i oczami łzawią częściej.

Kiedy łzawienie u psa powinno zaniepokoić?

O ile łzawienie u psa pojawia się co jakiś czas, to kiedy jest nadmierne, albo płyn wydostający się z oka nie jest przezroczysty, lepiej skonsultować się z weterynarzem. Łzy są jednym z objawów tego, że w oku jest ciało obce, albo tego, że rogówka jest uszkodzona lub naderwana.

Poza tym psy również miewają alergie, które skutkują stanami zapalnymi i zaczerwieniem oczu. Zdarza się, że zwierzak ma nawet kłopot z otwarciem oka. Alergiom towarzyszy kichanie i kaszel. Nadmierne łzawienie oczu może świadczyć także o infekcji. Wtedy też często pojawia się żółta lub zielona wydzielina. Jeśli natomiast pies cierpi na suchość oka bardzo łatwo o zapalenie spojówek.

Jak pomóc pupilowi?

Bezsprzecznie zawsze, kiedy obserwujemy, że z psem dzieje się coś niepokojącego, trzeba skonsultować się z lekarzem. Weterynarz zbada psa i przepisze odpowiedni lek. Zanim dotrzemy na wizytę, możemy przepłukiwać oczka letnią wodą, ale nie wolno nam ich pocierać. W sytuacji, kiedy nie widzimy żadnej ranki na powiece, ani rozdarcia rogówki, możemy sięgnąć po gazę i sól fizjologiczną lub herbatę rumiankową. Podejrzewając, że łzawienie u psa jest efektem reakcji alergicznej, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie środki do czyszczenia, odświeżacze i inne produkty pojawiły się w domu w ostatnim czasie, a następnie je usunąć.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!