Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot w ogrodzie - jak zorganizować ogród, by obyło się bez szkód
  3. Kot w ogrodzie - jak zorganizować ogród, by obyło się bez szkód

Nie tylko my lubimy wygrzewać się w promieniach słońcach i delektować się zielenią. Wraz z nadejściem wiosny, kot chętniej będzie przebywać na świeżym powietrzu i rozbudzi swój instynkt łowcy. Jednak buszujący kot w ogrodzie może narobić wiele szkód, a do tego może stać mu się krzywda. Warto więc swój ogród trochę przygotować.

Koty są niezależnymi stworzeniami i jeśli pupila wypuścimy na podwórko, raczej nie damy rady czegoś nakazać lub zakazać. Jedyne, co nam pozostaje, to ochrona kota.

Kot w ogrodzie – które rośliny mogą mu zaszkodzić?

Przede wszystkim musimy się dobrze zastanowić nad roślinnością. Jest mnóstwo gatunków, które dla nas są ładne i pachnące, a dla kota są trujące. W większości przypadków dorosłe koty omijają je instynktownie, dlatego szczególnie bardzo trzeba pilnować młodych kociaków. Wśród najbardziej szkodliwych roślin są ostróżka, liliowce, bukszpan, pierwiosnek, rabarbar, konwalia, czosnek ogrodowy albo groszek pachnący. Jeżeli nasz kociak był w ogrodzie, a zaczynają dokuczać mu wymioty, biegunka, jego język jest obrzmiały, albo skóra ma inny kolor, możemy podejrzewać zatrucie. Wtedy też trzeba się jak najszybciej skontaktować z weterynarzem.

Oczka wodne i baseny

Jeśli mamy pięknie zaaranżowany ogród z oczkiem wodnym, pomyślmy o ułożeniu kamiennej barierki. Weźmy to pod uwagę, zwłaszcza kiedy pływają w nim rybki. Kot z jednej strony może któreś stworzonko złapać, a z drugiej strony może wpaść do wody. Bardzo silny stres, czasem wręcz prowadzący do paraliżu, czeka kota, który nagle wpadnie do basenu. Zdecydowana większość kotów nie potrafi pływać, więc jest to szczególnie niebezpieczne.

Chronimy piaskownice i grządki

Kot w ogrodzie może znaleźć inne zastosowanie dla dziecięcej piaskownicy. Dla niego będzie przypominać kuwetę, a jeśli nie chcemy, żeby się tam załatwiał, pomyślmy o drewnianych okiennicach. Należy je zakładać, kiedy dzieci się nie bawią, a kot jest w ogrodzie.

Zagrożone mogą być także grządki. Są przekopane, ziemia jest miękka i pulchna – w sam raz, żeby ją podczas zabawy rozkopać. Z tego względu po tym, jak zasadzimy warzywa, ułóżmy na grządkach gałązki, na przykład sosnowe, które będą zniechęcać kota do harców.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!