Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kaszel u psa – co trzeba wiedzieć?
  3. Kaszel u psa – co trzeba wiedzieć?

Tak, nasz czworonożny przyjaciel też może męczyć się z kaszlem i też wynika on z infekcji. Może być równie dobrze efektem obecności drażniących drogi oddechowe związku. Sprawdźmy zatem, jak reagować i co oznacza kaszel u psa.

Podobnie jak u ludzi kaszel u psa może być objawem różnego rodzaju chorób dróg oddechowych, jak przeziębienie, czy zapalenie tchawicy. Ale niekoniecznie może chodzić o układ oddechowy. Zdarza się, że kaszel pojawia się w wyniku zapalenia zatok, czy dziąseł albo na skutek nowotworu.

Jak rozpoznać kaszel u psa?

Pomimo tego, że same przyczyny kaszlu są podobne do tych, jakie dotyczą ludzi, wygląda on troszkę inaczej. Z reguły są to chrząknięcia, które w zależności od przyczyny i psa mogą być pojedyncze albo w seriach. Mogą być intensywne i w postaci chrapliwych wydechów.

Co wywołuje kaszel?

Z reguły jest to zwykła infekcja związana z przeziębieniem. Ot, wystarczy, że pies się przemoczy i go przewieje. Jednak kiedy kaszel jest duszący, męczący, pojawia się gorączka, przyczyna może być znacznie poważniejsza. Przykładem jest kaszel kenelowy, niewydolność krążenia, nosówka, itd.

Jednocześnie u podłoża kaszlu może być wiele innych czynników. Może występować jeśli pies ma za mało wody, jest w dusznym i suchym pomieszczeniu, narażamy go na pyły i dym, co ma miejsce na przykład przy remoncie. Równie dobrze kaszel może być sygnałem, że psiak ma zbyt ciasno założoną obroże i uciska go na szyi. Zatem w takich sytuacjach wystarczy, że usuniemy szkodliwy czynnik, a kaszel powinien ustać.

Leczenie psiego kaszlu

Przede wszystkim obserwując, że nasz pies kaszle, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Zwłaszcza kiedy kaszel nie przechodzi i niekoniecznie przyczyną będzie zwykłe przeziębienie. Jednak do czasu wizyty możemy postarać się o to, by zwierzakowi nieco ulżyć. Pies powinien znajdować się w ciepłym i często wietrzonym pomieszczeniu, gdzie panuje optymalny poziom wilgotności. Powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody i lekkostrawnej karmy, ale nie zdziwmy się, jeśli nie będzie głodny.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!