Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kastracja psa – wady i zalety
  3. Kastracja psa – wady i zalety

Kastracja bardzo często jest mylona ze sterylizacją, która jest zupełnie innym zabiegiem. W przypadku kastracji chirurgicznie usuwane są gonady zwierzaka. U psów są to jądra, a u suk jajniki. Dodatkowo sukom usuwa się macice, aby zapobiec późniejszym komplikacjom. Jak już wcześniej wspomnieliśmy kastracja może wpłynąć na zachowanie psa, ponieważ spowalnia ona gospodarkę hormonalną. Natomiast sterylizacja to zabieg podwiązania lub przecięcia nasieniowodów u psa, lub jajowodów u suki. Oba zabiegi zapobiegają rozmnażaniu, jednak ten pierwszy jest dużo częściej stosowany w Polsce.

 

Jak kastracja wpływa na zachowanie i zdrowie?

U suk zabieg ten skutecznie eliminuje powstawanie ciąży urojonej. Wpływa też pozytywnie na zachowanie. Wykastrowane suki rzadziej chorują na ropomacicze, endometriozę i nowotwory narządów rodnych i gruczołów mlekowych. U psów kastracja eliminuje takie zachowania jak agresja, znaczenie terytorium, włóczęgostwo. Oczywiście psu agresywnemu kastracja nic nie da bez odpowiedniego szkolenia. Agresja może jedynie złagodnieć lub zostać wyeliminowana jeśli pojawia się na tle popędowym. Zabieg zapobiega chorobom prostaty i jąder oraz gruczołów odbytu. Niestety kastracja może mieć negatywne skutki, w tym m.in. powodować problemy z nietrzymaniem moczu, zwiększa się ryzyko niedoczynności tarczycy, schorzenia układu kostnego. Najczęściej jednak zabieg spowalnia metabolizm i powoduje u psów otyłość, dlatego tak ważne jest pilnowanie prawidłowej wagi oraz diety psa kastrowanego.

 

Może kastracja chemiczna?

Kastracja chemiczna polega na wszczepianiu niewielkiego czipa pod skórę psa, która uwalnia substancję czynną przez okres od 6-12 miesięcy. Jest ona odwracalna, więc dużo osób decyduje się na nią, kiedy ma w planach cele reprodukcyjne, bądź chce zobaczyć jak się pies po kastracji zachowuje. U suk stosuje się czasami antykoncepcje hormonalną w postaci tabletek, które przesuwają cieczkę. Wszystkie te rozwiązania wpływają jednak negatywnie na gospodarkę hormonalną i nie zaleca się jej stosowania zbyt często. Jeżeli już zdecydujecie się na kastracje psa lub suki, warto wybrać do tego odpowiedni moment. Suki najczęściej zaleca się kastrować w wieku 5-6 miesięcy lub tuż po pierwszej cieczce. Psy zaleca się kastrować trochę później, ponieważ samce dojrzewają dłużej i najlepszym rozwiązaniem jest zaczekać do około 12-16 miesięcy.  Im wcześniej wykonana kastracja, tym większe szanse na jej pozytywny wpływ.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!