Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Karmy dla psów bez konserwantów i zbóż – zalety
  3. Karmy dla psów bez konserwantów i zbóż – zalety

Dieta zwierzaków wygląda nieco inaczej, niż sposób żywienia u ludzi. Należy właściwie zadbać o zdrowie pupila, podając tylko pełnowartościowe pokarmy, najlepiej pochodzenia naturalnego. Eksperci od lat wspominają o tym, aby unikać konserwantów oraz niektórych rodzajów zbóż.

Karmy bez konserwantów i zbóż – dlaczego są takie ważne?

Nie bez powodu należy unikać zbóż w karmach dla psów. Aby rozwinąć ten temat, warto najpierw wspomnieć o przodkach dzisiejszych zwierzaków. Dieta takich osobników była całkowicie bezzbożowa. Przez długie lata psy nie korzystały z tego rodzaju pokarmu. Organizm współczesnych psów nie jest więc odpowiednio przystosowany do przetwarzania tego rodzaju węglowodanów. Oczywiście zdarzają się pewne wyjątki, a świetnym tego przykładem jest ryż. To roślina zbożowa, ale przyjazna dla układu pokarmowego psa. Choć na przestrzeni lat diety zwierzaków zmieniały się, to ciągle eksperci zalecają unikania wielu zbóż, po prostu ze względów zdrowotnych. Na dodatek ziarna nie są koniecznym elementem w diecie psa – podstawowym surowcem zawsze było, i ciągle jest, mięso. Poza tym wiele domowych zwierzaków posiada alergię na zboża, co całkowicie wyklucza ich podawanie w diecie. Jeśli nie wiesz, czy Twój zwierzak również należy do grupy pupili z uczuleniem, warto skonsultować się z weterynarzem.

Sytuacja dość podobnie wygląda w przypadku konserwantów. Karmy dla psów z chemicznymi dodatkami mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy, czasami powodują uczulenia lub problemy żołądkowe. Przez lata zwierzaki żywiły się naturalnymi pokarmami, bez zbędnych uzupełniaczy smaku lub aromatu. Wystarczy sięgnąć po karmę dla psa, która będzie opierać się na mięsie. Może to być produkt suchy lub mokry, zależnie od preferencji pupila. Mięso to surowiec uwielbiany przez małe i duże psy, na dodatek składnik dostarcza do organizmu bardzo ważne substancje odżywcze.

Wybierając karmę dla psa, zwróć uwagę na etykietę

Gdy będziesz szukać odpowiedniej karmy dla psa, dokładnie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu. W przypadku zakupów online sprawdź opis i zawartość produktu. W ten sposób szybko zweryfikujesz jakość konkretnego wyrobu. Osoby, które dopiero rozpoczynają opiekować się zwierzakiem, bardzo często mylą produkty bezzbożowe z bezglutenowymi. Choć zwykle wyroby naturalne spełniają oba te aspekty jednocześnie, to nie zawsze tak jest. Jeżeli podejrzewasz (lub wiesz), że pupil ma alergię na zboża, sięgnij po odpowiednią karmę dla psa pozbawioną ziaren. Na rynku dostępne są rodzaje zbóż, które nie zawierają glutenu. Ich wykorzystanie w pożywieniu sprawi, że produkt będzie bezglutenowy, mimo ziaren w składzie.

Zapoznaj się także z zawartością mięsa oraz źródłem jego pochodzenia. Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Choć na rynku dostępne są karmy dla psa 100% mięsa, to mniejsze wartości także będą odpowiednie dla zwierzaka. Czasami pożywienie uzupełniają dodatki w postaci warzyw lub owoców. Zapoznaj się z informacjami, jakie producent umieścił na opakowaniu lub w opisie karmy dla psa. Surowce powinny być świeże (szczególnie mięso). Sprawdź, czy produkt nie został wypełniony konserwantami lub polepszaczami smaku, które mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierzęcia. Warto także sprawdzić zawartość białka oraz tłuszczy – to bardzo ważne elementy diety pupila. Pozostaje także kwestia witamin i minerałów. Dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych jest bardzo ważne zarówno w przypadku szczeniąt, jak i psów dorosłych.

Surowe mięso – czy podawać psu?

Wokół karmienia psów surowym mięsem powstało sporo mitów i legend, podobnie jak w przypadku diety bezzbożowej. Możesz pokierować się dokładnie tym samym tokiem myślenia, co w przypadku ziaren. Przodkowie współczesnych psów spożywali surowe mięso, więc jest ono odpowiednie dla pupili. Czy to prawda?

I tak i nie. Zanim podasz swojemu zwierzakowi surowe mięso, zastanów się, skąd ono dokładnie pochodzi. Produkty nabyte w marketach bardzo często są pełne konserwantów i środków chemicznych, dzięki którym mięso dłużej zachowuje świeżość przed przetworzeniem. Tego rodzaju pożywienie nie będzie idealne dla układu pokarmowego zwierzęcia. W wielu przypadkach zdecydowanie lepiej sięgnąć po karmę dla psa, która została właściwie przygotowana, z myślą o potrzebach współczesnych pupili.

Jeżeli masz pewność, że surowe mięso, które chcesz podać zwierzęciu, jest świeże i w pełni naturalne, możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że pies także potrzebuje nieco witamin oraz minerałów. Dlatego bardzo często karmy posiadają w swoim składzie owoce i warzywa. Karmienie tylko i wyłącznie surowym mięsem nie będzie więc odpowiednią formą diety. Tego rodzaju składnik możesz potraktować jako dodatek, na przykład w formie przysmaku. Dodatkowo pamiętaj, że surowa żywność wiąże się z pewnym ryzykiem infekcji bakteryjnych. Jeżeli naprawdę chcesz zadbać o swojego pupila, sięgnij po naturalną i sprawdzoną karmę dla psa, która powstaje bez konserwantów. Dzięki niej Twój czworonożny przyjaciel zachowa witalność oraz zdrowie.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!