Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u kota?
  3. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u kota?

Jeśli nie zadbamy o stan uzębienia i dziąseł naszego kociaka, to z czasem może mieć poważne problemy. Najczęściej kłopotem jest nawarstwiający się kamień nazębny, przez który może rozwijać się parodontoza i nasz pupil szybciej straci zęby. Zastanówmy się więc, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej kota?

Wspomniany kamień nazębny powstaje z bakterii i resztek jedzenia. Jeżeli to zaniedbamy i nagromadzi się go zbyt dużo, to weterynarz będzie go musiał usuwać pod narkozą. Na szczęście można temu zapobiegać, więc higiena jamy ustnej u kota powinna być istotna dla każdego opiekuna, który chce, by jego zwierzak cieszył się zdrowiem przez długi czas.

Codzienna higiena jamy ustnej kota

Podstawą pielęgnacji jamy ustnej jest regularne szczotkowanie. W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy specjalne szczoteczki i pasty do zębów. Nigdy nie sięgajmy po naszą pastę, jej skład nie jest dostosowany do potrzeb zwierzaków, a i smak nie byłby zachęcający. Nie zdziwmy się, jeśli w sklepie znajdziemy pastę o smaku kurczaka lub ryby, kot ma z ochotą zlizać ją z zębów. Kocie zęby należy myć codziennie, ale jeżeli do tej pory tego nie robiliśmy, nie będzie to takie proste.

Najpierw musimy oswoić zwierzaka z tym, że ruszamy jego pyszczek i ząbki. Oswajajmy go stopniowo – koty nie lubią gwałtownych zmian. To doskonała okazja do tego, byśmy przy okazji zrobili przegląd uzębienia. Bierzmy się za to, kiedy kot jest spokojny i zrelaksowany, łatwiej pozwoli nam wtedy zajrzeć do pyszczka. W momencie gdy kotu nie będzie przeszkadzał dotyk, możemy sięgnąć po żel lub pastę i palcem rozprowadzamy go na zębach i dziąsłach.  Dopiero kiedy te czynności opanujemy, a kot nie będzie oponował, możemy sięgnąć po szczoteczkę.

Wizyty u weterynarza

Nawet jak dobrze dbamy o naszego kota, może się okazać, że jego zęby będą wymagać leczenia, rozwijają się choroby przyzębia bądź inne choroby pozornie niezwiązane z jamą ustną. Dlatego też weterynarz powinien zaglądać do pyszczka podczas wizyt kontrolnych, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Naszą czujność powinna być większa, kiedy wystąpi utrata apetytu, wypluwanie kęsów i wycieranie pyszczka łapką. Bardzo możliwe, że to ból zęba uniemożliwia cieszenie się posiłkiem.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma bezzbożowa dla kota Karma dla kota
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!