Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak często wymieniać żwirek dla kota?
  3. Jak często wymieniać żwirek dla kota?

W kociej kuwecie jest żwirek. Rzecz oczywista, ale już to, ile go powinno być i jak często go wymieniać, wcale oczywiste nie jest. Sprawdźmy, jak do tego podejść.

Koty bywają kapryśne. Jeśli ich toaleta, czyli kuweta, im nie odpowiada, mogą ją ignorować tak długo, jak długo nie znajdziemy optymalnego rozwiązania. Jednym z częstszych powodów tego kapryszenia jest to, że kuweta jest dla kota zbyt brudna i to, że żwirek nie jest w odpowiedniej ilości. Zatem to, że sięgniemy po polecany żwirek dla kota, nie jest gwarancją, że zwierzak zawsze skorzysta z kuwety.

Częstotliwość wymiany żwirku

Po pierwsze musimy wyjaśnić, jak często kot korzysta z kuwety. Mruczki wypróżniają się raz lub dwa razy w ciągu doby, do tego kilkukrotnie oddają mocz. Powinniśmy raz dziennie łopatką sprawdzić zawartość kuwety i usunąć grudki (w przypadku żwirku zbrylającego) i kał. Przy założeniu, że w naszym domu mieszka więcej niż jeden kot, to najlepiej zrobić to dwa razy dziennie. Jeżeli obserwujemy, że kot korzysta z kuwety częściej niż zazwyczaj, bo na przykład ma problemy z układem trawienia, to kuwetę trzeba czyścić częściej.

W miejsce usuniętych nieczystości powinniśmy dosypać świeżego żwirku. Mając żwirek dla kota zbrylający, jego całkowita wymiana powinna być przynajmniej dwa razy na miesiąc. Jeśli natomiast mamy żwirek niezbrylający, to każdego dnia usuwamy kał, a całą zawartość kuwety wymieniamy raz w tygodniu.

Do jakiej wysokości kuwety powinien być żwirek dla kota?

To zależy od tego, z czego jest żwirek, jaka jest jego wydajność, a także jak duża jest kuweta. Inaczej podejdziemy do wsypania żwirku drobnoziarnistego, a inaczej, kiedy jest gruboziarnisty. Producenci najczęściej zamieszczają informację na opakowaniu, że wysokość żwirku powinna wynosić 5 cm. Jednak jeśli chcemy zwiększyć komfort kociaka, to możemy go dać nieco więcej. Najlepiej, by oscylował w granicach 7-10 cm, co pozwoli kotu zakopać nieczystości. Poza tym, dbając o to, by dno kuwety było zakryte, nie będzie na nim nieczystości, a mycie przy wymianie żwirku będzie szybsze.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!