Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego kot się ślini?
  3. Dlaczego kot się ślini?

Może się zdarzyć, że nasz kot się ślini bardziej niż do tej pory. Od razu pojawia się pytanie, czy jest to normalne, czy jednak trzeba skonsultować się z weterynarzem. Bywa, że wynika to z kociej fizjologii, w tym z podniecenia, ale powodów takiego stanu rzeczy może być znacznie więcej.

Są kociaki, które w sposób naturalny od małego ślinią się i nie ma w tym nic niepokojącego. Taka ich uroda. Jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. W przypadku, kiedy obserwujemy, że nasz pupil ma ślinotok, powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej. Z czego to wynika?

Kot się ślini przez próchnicę i chorobę

Bez zwątpienia jedną z najczęstszych przyczyn tego, że kot się ślini, jest rozwijająca się próchnica lub któraś z chorób jamy ustnej. Najczęściej na zębach pojawia się kamień nazębny. Jest on drażniący dla kociego policzka i sprawia, że gruczoły wydzielają więcej śliny. Jeśli po otwarciu pyszczka obserwujemy osad, brązowy kolor zębów, opuchnięte, krwawiące dziąsła lub inne niepokojące symptomy, trzeba iść do weterynarza.

Przyczyną może być ciało obce

Innym powodem, dla którego nasz zwierzak produkuje więcej śliny, jest jakieś ciało obce. W tym przypadku także musimy przyjrzeć się wnętrzu pyszczka. Jeśli widzimy, że dziąsła i zęby są zdrowe, dokładnie sprawdźmy, czy gdzieś nie zaplątał się kawałeczek sznurka, rośliny lub inny drobny przedmiot. Spróbujmy to usunąć, a jak się nie da, skontaktujmy się z weterynarzem.

Ślinotok od udaru cieplnego

Zimą raczej tego nie podejrzewamy, ale kiedy nasz kociak zaczyna się nadmiernie ślinić podczas upałów, możemy podejrzewać, że wynika to z udaru cieplnego. Jest to bardzo rzadkie, ale się zdarza. Do udaru cieplnego dochodzi przy bardzo wysokich temperaturach, kiedy zwierzę jest długo na słońcu, a przy tym za mało pije. Poza ślinotokiem pojawiają się takie objawy jak szybki oddech, wymioty lub śpiączka.

Problemy z układem pokarmowym

Kot może się ślinić również wtedy, kiedy jest mu niedobrze, zatem wtedy kiedy buntuje się jego żołądek. Może chodzić zarówno o krótkotrwały rozstrój żołądka jak i poważne choroby wymagające pilnego leczenia.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!