Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Demencja u kota – jak ją rozpoznać?
  3. Demencja u kota – jak ją rozpoznać?

Każdy organizm się starzeje. Wraz z wiekiem spada kondycja, samopoczucie i zwiększa się ryzyko wielu chorób. Zmagają się z tym nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Choroba Alzheimera, którą tak często obserwuje się u osób starszych, w pewnym sensie może dotknąć też czworonoga. Z czym wiąże się demencja u kota?

Dzięki nowoczesnej medycynie można radzić sobie z wieloma zwierzęcymi dolegliwościami. Przekłada się to na dłuższe życie zwierząt domowych. Jednocześnie sędziwe koty mogą odczuwać pewne skutki swojego wieku. Przykładem jest właśnie demencja u kota, która obecnie dotyczy nawet co drugiego zwierzaka mającego 15 lat.

Jak rozpoznać demencję?

Pod pojęciem demencji kryje się tak naprawdę szereg dysfunkcji wynikających z zanikania niektórych komórek mózgu. Ponieważ demencja może dotyczyć nawet tych kotów, które dopiero co ukończyły 10 lat, należy swojego zwierzaka bacznie obserwować. Pierwszymi objawami są kłopoty z orientacją. Dotyczy to zarówno warunków domowych, jak i tego, co znajduje się na zewnątrz. Oprócz tego można zaobserwować zwiększony lęk, czy agresję. Jest też grupa kotów, których zachowanie jest odwrotne – są zagubione i flegmatyczne. Zdarza się, że zwierzę zapomina o jedzeniu, albo o tym, gdzie jest miska lub kuweta. Głośne miauczenie jest w rzeczywistości wołaniem o pomoc, kiedy kot nie umie sobie poradzić z sytuacją.

Demencja u kota – jak pomóc zwierzakowi

Przede wszystkim obserwując symptomy demencji, nie możemy pozwolić pupilowi na samodzielne eskapady – nie byłby w stanie wrócić do domu. Aby zwiększyć komfort kota, unikajmy zmian, postarajmy się, by miał jak najwięcej spokoju. Jeżeli nasz kociak się gubi lub nie dojada, bo o tym nie pamięta, postawmy miseczki z jedzeniem i piciem w kilku miejsca w mieszkaniu. Być może mu to pomoże.

W dalszym ciągu bawmy się z kotem. Polowanie na zabawkę wzmacnia jego procesy umysłowe i poznawcze. Kot ćwiczy instynkt łowiecki, co korzystnie wpłynie i na jego samopoczucie i zdrowie. Oczywiście bawmy się krótko, aby nie obciążać nadmiernie organizmu. Jeżeli przez demencję kot nabroi lub zachowuje się dziwnie, nie możemy go o to obwiniać. Jemu też nie jest z tym dobrze.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!