Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy pies może jeść jogurt?
  3. Czy pies może jeść jogurt?

Psy to pupile, które uwielbiają pieszczoty i wspólne zabawy z ludźmi. Z tego powodu człowiek stosunkowo szybko przywiązuje się do czworonożnego przyjaciela. Wówczas niejednokrotnie ulegamy prośbom zwierzaka, podając mu smakołyki, które nie zostały przygotowane z myślą o diecie psa. Do takich przysmaków należy między innymi jogurt. Czy to w pełni bezpieczny produkt zgodny z naturalnymi potrzebami czworonoga?

Jogurt a zdrowie psa

Jogurt jest bezpieczny dla psa i może być spożywany przez zwierzaka pod warunkiem, że nie posiada w swoim składzie cukru lub słodzików. Do substancji wyjątkowo niebezpiecznych zalicza się ksylitol. To środek często stosowany w produktach jako zamiennik cukru, niestety może prowadzić do wielu chorób trzustki oraz problemów z układem trawiennym psa. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc podawanie jogurtu naturalnego, który nie posiada w swoim składzie zbędnych dodatków. Optymalna dawka takiego produktu w przypadku osobnika dorosłego to 1-2 łyżeczki w ciągu dnia.

Jogurt zawiera wartościowych składników, w tym białko, witaminę B12, fosfor, cynk oraz wapń. Pamiętaj, że dzienna dawka takiego przysmaku powinna być stosunkowo niewielka. Jogurt nie jest produktem przeznaczonym do spożywania przez psy, dlatego należy wykorzystywać go jako smakołyk. Jeżeli planujesz udać się do sklepu, aby zakupić dla swojego zwierzęcia tego rodzaju przysmak, sięgnij po wyroby z jak najmniejszą ilością kalorii oraz tłuszczu. Wówczas będziesz mieć pewność, że jogurt nie podrażni żołądka pupila, a przy okazji smakołyk nie wywoła nadwagi nawet przy codziennym spożywaniu jednej łyżeczki.

Czy jogurt jest odpowiedni dla szczeniąt?

Do szczególnie wrażliwej grupy psów zawsze należą szczenięta. Jednocześnie małe pupile bardzo często z pożądaniem spoglądają na pokarm, który jest spożywany przez ludzi, na przykład przy stole. Jogurt jest bezpieczny dla szczeniąt, o ile nie posiada cukru lub środków słodzących mających na celu zastąpić tę substancję, na przykład ksylitolu. Gdy będziesz wybierać smakołyk z myślą o swoim zwierzaku, zwróć uwagę na skład danego wyrobu.

Tak jak w przypadku osobników dorosłych, warto sięgnąć po produkt naturalny. W przypadku szczeniąt dawkowanie smakołyku powinno być silnie ograniczone. Nawet jedna łyżeczka jogurtu może być „dużą porcją”. Produkt powinien być podawany jedynie okazjonalnie. Choć to doskonały przysmak, nie może stanowić głównego elementu psiej diety w trosce o zdrowie zwierzaka.

Pies spróbował jogurtu i teraz nie chce jeść karmy – co robić?

Do popularnych zachowań zwierzaków zaliczyć możemy sytuację, w której pies dosłownie „prosi” o smakołyki, jednocześnie rezygnując ze spożywania klasycznej karmy. Co robić w takiej sytuacji? Musisz wiedzieć, że to zachowanie w pełni naturalne. Pupile, które poznały wyjątkowy smak – na przykład naturalnego jogurtu, świeżej szynki lub owoców – początkowo niechętnie będą podchodzić do pożywienia w formie suchej lub mokrej kramy dla psów. Czasami zwierzak kompletnie zrezygnuje z jedzenia, aby czekać na „lepsze” frykasy, najlepiej prosto ze stołu. W takiej sytuacji wystarczy poczekać, nie podając psu smakołyków. Po pewnym czasie – gdy zwierzak po prostu zgłodnieje – zacznie ze smakiem zajadać swoją karmę, nie czekając na przysmaki. Takie zachowanie jest szczególnie powszechne wśród szczeniąt, które dopiero poznają świat i to, w jaki sposób człowiek reaguje na postawę pupila. Wówczas mały czworonóg może drapać i stawać na dwóch łapkach, aby „wyprosić” kolejne przysmaki, na przykład jogurt, czy kawałek mięsa. Pamiętaj, że zwykle najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przeczekanie. Karma dla psa po kilku chwilach znów stanie się smaczna i szybko zniknie z miseczki, a pupil zapomni o przysmakach.

Co jeszcze – poza jogurtem – jest odpowiednie dla psa?

Choć psy należą do zwierząt mięsożernych, to równie chętnie spożywają warzywa, owoce oraz innego rodzaju wyroby, na przykład w formie jogurtów. Co jeszcze jest odpowiednie dla pupila? Możesz podać swojemu czworonogowi:

  • Niektóre owoce i warzywa – na przykład jabłka, gruszki, truskawki, czy surową marchew w formie gryzaka,
  • Gotowane jajka – kuszą swoim zapachem i są źródłem białka,
  • Mięso – wołowina, drób, jagnięcina i ryby. Powinny być podawane bez przypraw w niewielkich ilościach,
  • Chleb – nie każdy zwierzak chętnie przegryzie kromkę chleba, ale w wielu przypadkach jest to atrakcyjny, a zarazem bezpieczny smakołyk.

Zbilansowana dieta to podstawa

Należy pamiętać o tym, aby jogurt podawać w małych dawkach i stosunkowo rzadko. To przysmak – pewnego rodzaju deser. Podstawowym składnikiem diety czworonoga powinna być karma dla psa, mokra lub sucha zależnie od Twoich preferencji oraz potrzeb zwierzaka. Produkty tego rodzaju powstają z myślą o pupilach, więc są w pełni bezpieczne. Na dodatek obfitują w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Karma dla psa zawsze składa się z mięsa, czyli podstawowego składnika diety każdego zwierzaka. Bardzo często wyroby te są wzbogacane warzywami i owocami, aby uwydatnić wyjątkowy smak i nadać przyjemnego aromatu.

 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!