Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy mój pies ma nadwagę? W jaki sposób poznać otyłość u pupila?
  3. Czy mój pies ma nadwagę? W jaki sposób poznać otyłość u pupila?

Dane opublikowane przez portal Weterynaria News wskazują, że w Polsce około 39% psów boryka się z problemem nadwagi. Jeżeli opiekujesz się domowym pupilem, musisz wiedzieć, że nadmierna ilość kilogramów to nie tylko problemy z poruszaniem się, czy gorszy wygląd zwierzaka, ale także wiele kłopotów ze zdrowiem. W jaki sposób sprawdzić wagę psa? Czym wyróżniają się pierwsze oznaki nadwagi i jak jej zapobiec?

Nadwaga u psa – jak rozpoznać?

Nawet jeżeli ogromną uwagę zwracasz na opiekę nad swoim czworonożnym przyjacielem, to szybkie i skuteczne rozpoznanie nadwagi u psa nie zawsze jest łatwe. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że każdy zwierzak wyróżnia się odrębną budową ciała, czy zróżnicowaniem sierści. W sieci trudno znaleźć jeden uniwersalny schemat, który mówi o tym, jak powinien wyglądać psiak i jaka waga jest dla niego w stu procentach odpowiednia. Pupile te, podobnie jak ludzie, mogą mieć różne potrzeby, nawet gdy należą do dokładnie tej samej rasy. Podczas weryfikowania nadwagi istotny czynnik odgrywa także płeć psa i wiek.

Jeżeli opiekujesz się rasowym pupilem, możesz skorzystać ze specjalnych tabelek, które dostępne są w sieci. Określają one (mniej więcej), ile powinien ważyć dany osobnik. Sytuacja ta jednak nieco komplikuje się, gdy mówimy o przedstawicielach ras mieszanych, pupilach młodych oraz starszych. W przypadku, gdy chcesz mieć stuprocentową pewność na temat tego, czy pies ma nadwagę, najlepiej udaj się do specjalisty. Weterynarz szybko i pewnie wyda diagnozę, a Ty będziesz spać spokojnie. Możesz także pokusić się o wykonanie w domu drobnego testu. Znajdź ostatnie żebro u swojego pupila, a następnie przesuń palec o około 5-8 centymetrów w dół kręgosłupa i sprawdź, ile tłuszczu znajduje się pod skórą. Warstwa ta powinna być dość cienka. Jeżeli jest inaczej, to pierwszy znak mówiący o tym, że Twój zwierzak może borykać się z nadwagą, ewentualnie stanie się to w niedalekiej przyszłości.

Dlaczego mój pies ma nadwagę?

Zbyt dużo spożywanych kalorii i zbyt mała aktywność fizyczna to dwa podstawowe czynniki prowadzące do nadwagi u psa. Pupile już od pierwszych tygodni życia przejawiają zdolność do „żebrania” o pokarm. Ty, jako opiekun zwierzaka, z pewnością chcesz jak najlepiej dla swojego pupila, więc regularnie uzupełniasz miskę. Niestety, to spory błąd, który może doprowadzić w szybkim tempie to wzrostu masy i nadwagi. Tendencja jest ta szczególnie widoczna u pupili mieszkających w domu – zwykle to właśnie one za dnia zażywają stosunkowo niewiele aktywności fizycznych. Jeżeli to tylko możliwe, ogranicz podawanie pokarmu w nadmiernych ilościach. Oczywiście nie możesz przesadzać z ograniczeniami – mamy na myśli unikanie przejedzenia, a nie stosowanie głodówki. Możesz także wprowadzić do diety karmę light dla psów z nadwagą (o ile masz pewność, że pupil posiada zbyt wiele masy i należy ją zredukować). To produkty posiadająca mniejszą zawartość tłuszczy, więc będą skuteczną propozycją.

Do nadwagi prowadzi także zbyt częste spożywanie przeróżnych smakołyków. Doskonale wiemy, że Twój pupil jest oczkiem w głowie i chcesz o niego zadbać. Podawanie drobnych przekąsek z pewnością ucieszy czworonoga, jednak staraj się nie sięgać po nie zbyt często. To jedynie dodatek do diety, który powinien być podawany sporadycznie, dokładnie tak, jak słodycze dzieciom (i dorosłym!).

Czasami do nadwagi mogą prowadzić inne czynniki. Jednym z nich jest brak równowagi hormonalnej – na przykład niedoczynność tarczycy – co w efekcie prowadzi do przyrostu masy ciała. W takich sytuacjach poza karmą light dla psów z nadwagą przyda się wizyta u weterynarza, który podpowie, w jaki sposób zadbać w pełni o kondycję pupila. Problemy hormonalne bardzo często prowadzą do wypadania sierści, senności oraz braku chęci na aktywność fizyczną, dlatego opiekunowie zwierzaków mogą stosunkowo szybko zaobserwować problem ze zdrowiem swojego czworonoga, aby odpowiednio zareagować.

Czym grozi nadwaga u psa?

Nadwaga może dosłownie siać spustoszenie w zdrowiu Twojego psa. Zbyt duża masa ciała prowadzi to problemów z poruszaniem się i zwiększa ryzyko powstania wielu chorób, przede wszystkim cukrzycy oraz nowotworów. Ponadto psy z nadwagą i otyłością są podatne na problemy z sercem i płucami. Zwiększona waga powoduje oraz nasila zapalenie stawów, równocześnie powodując ból pleców i szyi. Wniosek jest więc prosty – jeżeli kochasz swojego pupila, nie pozwól mu cierpieć z powodu nadwagi.

Jak skutecznie poradzić sobie z nadwagą u psa?

Przede wszystkim działaj profilaktycznie. Stosowanie zbilansowanej diety obfitującej w wartościowe pożywienie (w rozsądnych ilościach) sprawi, że stosowanie karmy light dla psów z nadwagą nie będzie konieczne. Jeżeli obawiasz się o zdrowie czworonoga, odwiedź weterynarza i poproś o poradę. Wówczas będziesz mieć pewność, w jakiej kondycji znajduje się pupil. Pamiętaj także o tym, aby nie podawać swojemu psu zbyt wielu smakołyków, które bardzo często dostarczają do organizmu ogromne ilości kalorii, nawet w małych ilościach. Jeżeli jednak zwierzak będzie borykać się ze zbyt dużą masą ciała, miej na uwadze fakt, iż karma light dla psa z nadwagą to nie wszystko – poza odpowiednią dietą musisz zadbać także o aktywność fizyczną swojego ukochanego czworonoga!



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!