Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy kot zna swoje imię?
  3. Czy kot zna swoje imię?

Jeśli masz kota, pewnie zastanawiałeś się już, czy ten zna swoje imię. Mruczki są znane ze swojej niezależności - rzadko kiedy reagują na wołanie i posłusznie przybiegają do właściciela. Może koty nie znają swojego imienia i rozpoznają jedynie nasz ton głosu? Jak jest naprawdę?  

 

Czy kot zna swoje imię? 

To pytanie na pewno nie raz pojawiło się w głowie opiekuna kota. O ile w przypadku psów łatwo jest stwierdzić, że znają swoje imię, ponieważ od razu na nie reagują, w przypadku kotów sprawa nie jest taka prosta. Czasami, kiedy zawołasz mruczka po imieniu ten się do Ciebie odwróci, ale raczej nie przyjdzie. Koty mają to do siebie, że bardzo często ignorują wołanie właścicieli. Dlaczego? 

Podstaw takiego zachowania można szukać w sposobie komunikacji pomiędzy kotami. Głosu używają zazwyczaj wtedy, gdy chcą ostrzec siebie nawzajem przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Taką praktykę przekładają prawdopodobnie na kontakty z właścicielami, dlatego kiedy nie widzą wyraźnej potrzeby, nie reagują na wołanie. Czy tak faktycznie jest? 

 

Czy koty rozpoznają nasz głos? 

Dzięki badaniom wiemy, że koty bardzo dobrze rozumieją, co do nich mówimy. Długotrwałe obserwacje wykazały, że udomowione koty reagują na głosy swoich właścicieli. Mruczki traktują nas tak, jakbyśmy też byli kotami, tylko większymi. Ciekawy jest również fakt, że za pomocą miauczenia porozumiewają się głównie z nami, nie z innymi kotami.  

Badania prowadzone przez Saito i Shinozuka na 20 udomowionych kotach udowodniły, że te reagują na ludzki głos za pomocą ruchu uszu czy ogona. Co prawda nie wszystkie z badanych kotów wykazały zainteresowanie, ale większość, bo aż 15. Poprzez taką reakcję koty dają znać, że nasz słyszą i i rozpoznają nasz głos.  

Jeśli koty bez problemu rozpoznają nasz głos, dlaczego nie reagują na wołanie tak jak np. psy? Jest to spowodowane mentalnością mruczków. Koty są indywidualistami nastawionymi na własne pragnienia. Jeśli w danym momencie czegoś nie potrzebują lub nie masz im nic ciekawego do zaoferowania, raczej sobie odpuszczą.  

 

Czy mój kot zna swoje imię? 

Wiemy, że koty rozpoznają głosy swoich właścicieli i są w stanie odróżniać tony głosu. Mruczki zapamiętują raczej proste słowa, dlatego jeśli zależy ci na tym, aby pupil reagował na swoje imię, wybierz jakieś krótkie. Jeśli masz w domu dwa koty, łatwo możesz sprawdzić, czy te znają swoje imiona. Spróbuj zawołać jednego z nich po imieniu – na pewno wykaże większe zainteresowanie niż Twój drugi pupil.  

 

Czy kota można nauczyć reagowania na imię? 

Można, jak najbardziej! Może się to okazać bardziej czasochłonne, dlatego koniecznie uzbrój się w cierpliwość. Mimo wszystko, warto spróbować. Jeśli uda Ci się nauczyć kota reagowania na jego imię, będziesz miał powód do domu – w końcu nie każdy mruczek tak robi! Jak się do tego zabrać?  

Po pierwsze, dobrze by było, gdyby Twój kot miał krótkie, proste imię, składające się z dwóch-trzech sylab. Jeśli będziesz ćwiczyć z mruczkiem, który ma dłuższe imię, możesz wymyślić zdrobnienie i później go używać.  

Warto pamiętać o tym, że koty łatwiej zapamiętują słowa wypowiadane miłym, melodyjnym tonem. Nie liczy się dla nich ich znaczenie, a skojarzenie. Jeśli podczas karmienia kota często będziesz używać słowa kolacja czy jedzenie (zawsze mówione w ten sam sposób), Twój pupil skojarzy je z konkretną czynnością i zacznie na nie reagować wesołym pomiaukiwaniem.

Do nauki reagowania kota na jego imię przydadzą ci się smakołyki. Możesz korzystać z przysmaków lub po prostu groszków suchej karmy. Spróbuj skupić na sobie uwagę pupila za pomocą przekąski, wypowiedz jego imię i nagródź go. Kolejnym etapem może być próba zwrócenia uwagi mruczka np. podczas zabawy. Zawołaj go, a kiedy zareaguje podaj mu przysmak. Po czasie możesz spróbować wołać kota z większej odległości. Na zachętę pokazuj mu smakołyk, którym nagrodzisz go, gdy do ciebie przyjdzie. 

W ten sposób tworzymy skojarzenia – kot słyszy konkretne słowo (w tym przypadku imię) i wie, że jeśli do nas przyjdzie, dostanie w nagrodę coś dobrego. Kiedy już uda Ci się nauczyć kota reagować na jego imię, będziesz mógł się chwalić przed rodziną i znajomymi!



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!