Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Co możemy zrobić, kiedy obserwujemy łupież u kota?
  3. Co możemy zrobić, kiedy obserwujemy łupież u kota?

Łupież u kota jest dosyć częstym problemem naszych czworonogów i kiedy pojawi się na skórze pupila, nie wpadajmy w panikę. Co przyczynia się do wystąpienia zmian skórnych i co powinniśmy zrobić?

Jeśli nasz kociak ma łupież, to z pewnością to zauważymy i nie pomylimy z czym innym. Objawem są niewielkie płatki łuszczącego się zrogowaciałego naskórka. Z reguły są w okolicy ogona zwierzaka albo wzdłuż kręgosłupa. Zdarza się jednak, że łupież u kota może być widoczny również na innych partiach ciała.

Dlaczego występuje łupież u kota?

Właściwie to przyczyn łojotoku suchego może być mnóstwo. Dotyczą one zarówno wpływu czynników zewnętrznych, jak i zmian na skutek choroby. Wśród najpowszechniejszych czynników zewnętrznych, jakie przyczyniają się do powstania łupieżu, wymienić można m.in. niską wilgotność powietrza, złe kosmetyki, nieodpowiednią dietę, stres i zbyt długie przebywanie kota na słońcu.

Natomiast do czynników natury medycznej możemy wliczyć alergie, grzybice, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, czy choroby pasożytnicze.

Co powinniśmy zrobić?

Tak naprawdę nasze postępowanie jest uzależnione od tego, co przyczyniło się do wystąpienia łupieżu kota. Jeśli podejrzewamy, że jest wynikiem czynników zewnętrznych, to najprościej je wyeliminować. Co to znaczy? Kiedy nasz kot zbyt dużo wyleguje się na słońcu i podejrzewamy, że to od tego, ograniczmy to. Jeśli łupież pojawił się jesienią lub zimą, kiedy działają grzejniki, zainwestujmy w nawilżacz powietrza. A gdy dopiero zmieniliśmy kocią karmę, to ją odstawmy i tak dalej.

Niestety w sytuacji, kiedy już wypróbowaliśmy wszystko, pora udać się do weterynarza. Zwłaszcza jeśli poza samym łupieżem obserwujemy u pupila inne niepokojące symptomy. Podczas wizyty lekarz pobierze próbkę złuszczonego naskórka i na tej podstawie postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Czasem jest to proste i jednoznaczne, a czasem trzeba przejść dłuższą drogę. Tak się dzieje na przykład przy alergiach pokarmowych, gdzie wprowadza się dietę eliminacyjną. Tylko w ten sposób można dotrzeć do tego, co wywołuje i kota reakcję alergiczną.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!