Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ciąża u kota – jak ja rozpoznać?
  3. Ciąża u kota – jak ja rozpoznać?

Jeżeli w naszym domu mieszka kotka, która czasem wychodzi na przechadzki po okolicy, a nie chcemy mieć kociąt, lepiej pomyślmy o sterylizacji. Za każdym razem, kiedy kotka jest w rui, a zatem parę razy w roku, bardzo szybko może zajść w ciążę. Jakie objawy daje ciąża u kota i ile trwa?

Zakładając, że nie zdecydowaliśmy się na sterylizację kociaka, powinniśmy bacznie obserwować zachowanie i wygląd. Pierwsze oznaki ciąży są widoczne dopiero po kilku tygodniach. A jeżeli podejrzewamy, że nasza kotka spodziewa się potomstwa, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem.

Ciążą u kota – jakie są charakterystyczne symptomy?

Przede wszystkim możemy zaobserwować, że nasza kotka nagle przestała miewać objawy rui. Po kilkunastu dniach może pojawić się zaczerwienienie wokół sutków, a kotka może miewać nudności. W tym czasie może zacząć przybierać na wadze, a to, jak szybko i dużo zwiększy się waga, zależy od liczby kociaczków. Obserwując to, powinniśmy udać się do weterynarza, by kotka miała prawidłową opiekę. To lekarz wykona odpowiednie badania i potwierdzi ciążę, a następnie pozostaje nam czekać, aż nadejdzie czas rozwiązania.

Poza fizycznymi objawami możemy dostrzec zmianę w zachowaniu. Nie musimy się martwić, kiedy kotka szybciej się męczy, potrzebuje więcej snu niż do tej pory, jest ociężała i osowiała. To zupełnie naturalne. Tak jak zmiany w natężeniu miauczenia i mruczenia.

Ile trwa ciąża i jak poznać, że to już?

Ciąża u kota jest znacznie krótsza niż u ludzi i trwa w zależności od zwierzęcia od 61 do 72 dni. Jeżeli nasza kotka ma tendencję do samodzielnych eskapad i nie mamy pewności, kiedy zaszła w ciążę, nasze szacunki mogą nieco odbiegać od tego, kiedy będzie faktyczny termin porodu. Na szczęście jest szereg objawów, które nam go zwiastują.

Z pewnością naszą czujność powinien wzmóc nagły brak apetytu i szukanie spokojnego miejsca na poród. Przyszła kocia mama może wydawać się cały czas pobudzona, ciągle mruczeć lub miauczeć, albo się myć. Już w trakcie porodu widać wyraźne skurcze w okolicach brzuszka, a później wypływ z pochwy. Następnie na świecie zaczną pojawiać się kocięta.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!