Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Choroba Cushinga u psa
  3. Choroba Cushinga u psa

Są takie schorzenia, które trudno zdiagnozować, a które rzutują na jakość życia zwierzaka. Przykładem jest choroba Cushinga u psa. To przewlekłe schorzenie o podłożu endokrynologicznym. Jakie daje objawy i jak przebiega terapia?

Choroba Cushinga jest najczęściej diagnozowana u starszych zwierzaków. Wiąże się z zaburzoną pracą nadnerczy. Rzutuje na zachowanie psa, jego kondycję i wygląd. Kiedy rozregulowują się hormony, to wiele narządów działa nieprawidłowo i trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę. Najczęściej, zanim weterynarz postawi diagnozę, zwierzak od dawna już choruje.

Najczęstsze objawy

Kiedy nasz pies ma już swoje lata, może mu dokuczać wiele schorzeń wieku starczego. Powinniśmy bacznie obserwować pupila i konsultować się z lekarzem za każdym razem, kiedy coś nas zaniepokoi. Tym bardziej że wiele chorób daje objawy niespecyficzne, które mogą świadczyć o wielu różnych chorobach. Tak właśnie jest z chorobą Cushinga.

To, co może skłonić do badań w tym kierunku to częstsze oddawanie moczu i częstsze picie wody. O ile latem jest to normalne, bo zwierzak chce się schłodzić, o tyle jeśli obserwujemy, że jest duża różnica w stosunku do tego, co było wcześniej, wzmóżmy czujność. Kiedy do tego zdarzają się trudności z nietrzymaniem moczu, tym bardziej musimy iść do weterynarza.

Poza większym pragnieniem obserwuje się wzrost apetytu. Chore psy mają dużo tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, do tego słabe łapy i mięśnie.

Choroba Cushinga – jak wygląda leczenie

Kiedy lekarz zdiagnozuje chorobę Cushinga, prawdopodobnie wdroży leczenie sterydami. Niektóre preparaty obciążają wątrobę i sprawiają, że zwierzak staje się apatyczny, jest często śpiący, zmęczony, a przy chodzeniu dyszy i się męczy. W sytuacji, kiedy choroba nie będzie przekształcać się w nowotwór z przerzutami lekarz może zalecić operację wycięcia nadnerczy, co wydłuży życie naszego zwierzaka. W zależności od tego, w jakim wieku diagnozuje się chorobę i jaka jest kondycja psa, rokowania mogą być różne. Część zwierzaków może żyć nawet 4 kolejne lata. Ważne, by przestrzegać zaleceń lekarza i wdrożyć specjalistyczną karmę dla psów zmagających się z tą chorobą.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!