Dlaczego pies gryzie pazury?
Dlaczego pies gryzie pazury?

Najczęstszą przyczyną jest po prostu nuda. Gdy pies nie ma co robić znajduje sobie sam zajęcie, czasami jest to obgryzanie naszych kapci, a czasami wylizywanie czy obgryzanie łap. Warto się jednak tym zainteresować, bo przyczyna może być też całkiem inna.

 

Przyczyny gryzienia pazurów

Pazury mogą być za długie i przeszkadzać psu w życiu codziennym. Wtedy wystarczy je obciąć i problem rozwiązany. Może to być także spowodowane stanami nerwowymi czy samotnością. Bardzo często chorują na to psy w schroniskach, które czują się po prostu samotne. Inne powody to uszkodzenia i skaleczenia łapy, dlatego trzeba dobrze je obejrzeć, czy nie ma stanów zapalnych. Często przyczyną mogą być alergie i choroby autoimmunologiczne. Warto zastanowić się czy ostatnio nie zmieniła się karma albo jakiś jej składnik, który może uczulać pupila. Szczeniaki obgryzają paznokcie, bo poznają własne ciałko, a psy starsze, bo czasami w mniejszym stopniu odczuwają ból.

 

Jak możemy temu zapobiec?

Po pierwsze jeżeli widzimy zmiany skórne, warto przejść się do weterynarza i zbadać psa. Jeśli lekarz zdiagnozuje stan chorobowy przyda się nam kołnierz dla psa oraz specjalne maści. Jeżeli jest to jednak problem natury psychiczne, spróbujmy go rozwiązać. Nudzącemu się psu zapewnijmy tyle ruchu i zabawy, że nie będzie miał już siły i czasu na obgryzanie. Pies może to robić też z przyzwyczajenia. Wtedy polecamy raczej domowej roboty miksturę i smarowanie nią łap i pazurów. Idealnie się sprawdza olej parafinowy i mielony pieprz czy ostra papryka. Uważajmy jedynie na proporcje – preparat ma być niesmaczny, ale nie szkodliwy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl