Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Psy i Szczeniaki
  3. Karma według wieku psa
  4. Karma dla dorosłego psa
  5. Karma dla dorosłego psa

Karma dla dorosłego psa

Karma dla dorosłego psa

Gdy etap szczenięcy dobiegł końca, to czas na wprowadzenie zmian w zakresie żywienia. Należy zacząć podawać psiakowi odpowiednio dobraną karmę dla dorosłych psów, co zaowocuje jego kondycją w późniejszym czasie. W zależności od rasy psa, poziomu aktywności oraz predyspozycji do chorób powinniśmy wybrać odpowiedni pokarm. Opiekunowie najczęściej wybierają karmy mokre lub suche, ponieważ są one najlepszym i najszybszym sposobem karmienia dorosłego psa. Karmiąc psa suchą karmą, pamiętajmy jednak, aby pupil miał stały dostęp do świeżej wody. Zaś podając mu mokrą karmę, powinniśmy dodatkowo zadbać o jego zęby. Odpowiednia karma dla dorosłego psa znajduje się w naszym sklepie - sprawdź nasze produkty najwyższej jakości!

Kiedy pies jest dorosły? Kiedy najlepiej zmienić karmę?

Dorosłość u psów następuje w momencie, gdy kończy się etap wzrostu i rozwoju, a psiak jest w pełni ukształtowany - zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W przypadku zdecydowanej większości ras psów ten moment następuje w okresie od 12. do 18. miesiąca życia. Ten proces jednak może zachodzić wolniej lub szybciej i jest to zależne od wielkości rasy psa. Małe i bardzo małe rasy psów osiągają dorosłość na przestrzeni od 8. do 10. miesiąca życia, zaś średnie w okolicach 12. miesiąca życia. Nieco inaczej to wygląda w przypadku psów ras dużych i olbrzymich - one osiągają dorosłość w okresie od 15 do 18. miesiąca życia, a niektóre nawet dopiero w wieku dwóch lat!

Sprawdź też nasze kategorie:

Kiedy sięgnąć po karmę dla psa dorosłego?

Gdy pies staje się dorosły, to musimy nieco zmienić jego dietę, ponieważ zmieniły się jego potrzeby. Przeszedł już fazę dynamicznego wzrostu i rozwoju, a więc karma dla psa powinna być dostosowana do wolniejszego wzrostu, a także możliwych zmian behawioralnych. Dorosłe psy najczęściej mają mniej energii niż szczeniaki, zatem spalają mniej kalorii niż wcześniej. Odpowiednio dobrana i dobrze zbilansowana sucha i mokra karma dla psa dorosłego umożliwi łatwiejsze dbanie o właściwą masę ciała czworonoga. 

Jaką karmę dla dorosłego psa wybrać?

Niestety wciąż wielu opiekunów czworonogów nie przykłada zbyt dużej wagi do wyboru odpowiedniej karmy dla dorosłego psa. To duży błąd, ponieważ dieta pupila każdego dnia wpływa na jego samopoczucie, jak i zdrowie. Wybór odpowiedniego pokarmu jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o psy po kastracji i sterylizacji.

Wtedy koniecznie należy zwrócić uwagę na skład karmy psa oraz sposób karmienia pupila. Nierzadko złe nawyki żywieniowe są przyczyną otyłości lub nadwagi psa. Co więcej, psim niejadkom zaleca się podawanie suchej karmy dla psa z dodatkiem mokrej karmy dla psa. 

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa dorosłego?

Dokonując wyboru karmy dla dorosłego psa, należy kierować się przede wszystkim wielkością i poziomem aktywności pupila. W sklepach zoologicznych dostępne są bowiem karmy dla psów ras małych, karmy dla ras średnich oraz karmy dla psów olbrzymich. Występują znaczące różnice między tymi pokarmami. Poza tym poziom aktywności fizycznej może być różny, nawet jeśli chodzi o tą samą rasę psa. Każdy pies ma nieco inne zapotrzebowanie, preferencje, dlatego nie ma jednej idealnej karmy dla psa. Ponadto wiele czworonogów ma szczególne potrzeby żywieniowe i trzeba je uwzględnić podczas wyboru pokarmu, ponieważ musi być to jedzenie, które dostarczy czworonogi wszystkie potrzebne składniki odżywcze i nie spowoduje problemów trawiennych. W przypadku pupilów z alergiami poleca się karmy hipoalergiczne dla psów.

Karma dla psa - zmiana diety dla psa dorosłego

W momencie gdy pies wchodzi w dorosłość, to koniecznie należy zmienić jego dietę. Nie powinniśmy dalej podawać mu karmy dla szczeniąt, a kupić karmę dla psów dorosłych. Tych zmian nie wolno jednak wprowadzać z dnia na dzień, ponieważ może to być przyczyną problemów trawiennych czy dyskomfortu. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do nowego jedzenia.

7 dniowa metoda dla psa dorosłego

Warto zdecydować się na metodę 7-dniową. To tzw. okres przejściowy, który trwa tydzień i przez ten czas układ trawienny twojego psa przyzwyczaja się do nowego pokarmu. Pierwszego i drugiego dnia należy podawać psu mieszankę składającą się z 75% starej karmy wraz z dodatkiem 25% nowej karmy. Natomiast przez dwa następne dni posiłki powinny składać się z 50% starej i nowej karmy. W piątym i szóstym dniu powinna przeważać nowa karmą - dajemy jej 75% oraz 25% starego pokarmu. W ostatnim dniu okresu przejściowego możemy nałożyć do miski już tylko nową karmę. 

Karma dla dorosłego psa - jak często karmić psa?

Często powtarza się, że szczenięta nie mają w pełni rozwiniętego układu pokarmowego, więc należy częściej je karmić. Mają one także malutkie żołądki, więc nie są w stanie zjeść zbyt wiele na razy, dlatego jedzą nawet sześć posiłków dziennie. Jednak z czasem, wraz z ich rozwojem, ta częstotliwość mocno się zmienia. Dorosłe psy mają już całkowicie ukształtowany przewód pokarmowy i znacznie większy żołądek, więc najczęściej wystarczają im dwa lub trzy posiłki dziennie. Najlepiej ustalić również porę karmienia i podawać jedzenie o stałych godzinach. 

Niestety wielu opiekunów karmi psy do woli, co prowadzi do tego, że czworonogi spożywają więcej niż zalecana porcja karmy. Warto pamiętać także o tym, że wraz z wiekiem psa zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego stworzono karmy dla psów seniorów. Często jednak występują problemy u psów z przyjmowaniem suchych pokarmów, a wtedy polecamy przejście na miękkie posiłki - np. smaczne pasztety dla psów. 

Jak porcjować posiłki?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile pożywienia powinien spożywać pies w ciągu dnia, bowiem jest to zależne od wielu czynników takich jak wiek, wielkość, waga, czy poziom aktywności fizycznej. Trzeba wiedzieć jednak, że porcje w misce małych psów powinny być mniejsze niż te u psów dużych rozmiarów. Małe psy najczęściej mają mnóstwo energii, dlatego zazwyczaj podaje im się karmę, którą cechuje wysokie pokrycie energetyczne. Takie psiaki powinni przyjmować dwa posiłki dziennie. Duże psy również powinny przyjmować w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków, zamiast jednego dużego. 

Jednak nie tylko częstotliwość posiłków jest ważna. Istotne jest także to, aby karmić zwierzaka o stałej porze, jak i zapewnić mu odpoczynek po posiłku. Dzięki temu trawienie będzie lepsze, a poza tym pupil nie będzie odczuwał głodu przez cały czas, a jedynie w porach posiłków. To świetne rozwiązanie również dla tych opiekunów psów, których czworonogi często żebrają o jedzenie ze stołu. Zaś po posiłku należy dać zwierzakowi chwilę odpoczynku, by jego psi organizm mógł strawić pokarm i aby nie doszło do skrętu żołądka. 

Dlaczego powinniśmy dobrze odżywiać psa dorosłego?

Podawanie pupilowi odpowiedniej karmy jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na dobre trawienie, silny układ odpornościowy, świetnie samopoczucie, jak i lepszą kondycję organizmu. Zaś niewłaściwe karmienie prowadzi do wielu chorób. Nierzadko jest przyczyną nawagi, cukrzycy, schorzeń układu pokarmowego, chorób nerek, jak i nowotworów!

Dorosłe psy to zwierzaki w sile wieku. W zależności od rasy psa różni się długość tego okresu. U psów ras dużych trwa jednak krócej niż w przypadku psów ras małych. Według ogólnych założeń pies dorosły to pies powyżej 12. miesiąca życia, zaś rasy duże wchodzą w dorosłość około 1,5 roku życia, natomiast w wiek seniora wchodzą przed 10. rokiem życia. Jeśli natomiast chodzi o psy ras małych, to one dorosłość rozpoczynają przed 1. rokiem życia, a seniorem stają się po 10. roku życia. 

Producenci karm dla psów starają się, aby każdy opiekun znalazł pokarm w pełni idealny dla swojego czworonoga. Dlatego obecnie możemy wybierać spośród karm dla psów dorosłych ras małych, dla psów dorosłych ras dużych bądź ras średnich, jak i dla pupilów ze specjalnymi potrzebami. 

Jaka jest najlepsza karma dla psa dorosłego? Na co zwrócić uwagę?

Karmy dla psów dorosłych mają dużo mniejszą wartość energetyczną niż karmy dla szczeniaków/juniorów. Dorosłe psy bowiem mają mniejsze zapotrzebowanie na kaloryczność i mniejszy metabolizm ciała. Obniża się zawartość białka na rzecz poziomu tłuszczu.

W karmach pełnoporcjowych dla dorosłych psów znajdziemy również witaminy i minerały. Najistotniejszym składnikiem jest jednak białko, bowiem z aminokwasów czworonogi czerpią najwięcej energii.

W pokarmach suchych powinno znajdować się minimum 80% mięsa. Trzeba wiedzieć, że psy są mięsożercami i nie trawią zbytnio węglowodanów, dlatego ich ilość w pokarmach bytowych nie powinna być zbyt duża. Najlepsza karma sucha dla psa musi więc zawierać duże ilości mięsa, a następnie warzyw, ziół, jak i małą ilość owoców. 

Nasze starannie dobrane pokarmy dbają o organizm psa dorosłego, dostarczając odpowiedniej ilości kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych, w tym i witamin oraz wszystkich potrzebnych składników mineralnych jak witaminy D, A, wapnia, czy omega 3.

Jaka karma dla psa dorosłego - sucha, czy mokra?

Opiekunowie czworonogów mogą podawać swoim przyjaciołom karmy suche, karmy mokre bądź posiłki surowe, tzw. dieta BARF. Choć, co do tej trzeciej metody karmienia, wielu lekarzy weterynarii ma różne zdanie. Ale wracając!

Najczęściej właściciele czworonogów decydują się na karmy gotowe dostępne na rynku z wielu powodów. Przede wszystkim brakuje im czasu, jak i chcą zapewnić pupilowi wszelkie niezbędne substancje odżywcze. Taka karma dla psa z reguły jest też wygodna w przechowywaniu, jak i podawaniu. Czasem nie mamy czasu, aby sobie przygotować posiłku, a co dopiero jeszcze naszemu łakomczuchowi. Zanim jednak wybierzemy konkretną karmę dla psa, to warto zwrócić uwagę na zawartość kaloryczną. Karmy suche mają małą zawartość wody, więc są bardziej skoncentrowane niż taka sama ilość karmy mokrej. Zaś osoby karmiące psy przede wszystkim karmami mokrymi, muszą pamiętać, że niektóre z nich mają ogromną ilość białka. 

Coraz popularniejsza staje się dieta dla psa typ BARF, czyli odpowiednie biologiczne surowe pożywienie. Jej głównym składnikiem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego podane na surowo. Taka dieta nie musi być skomplikowana, choć trzeba pamiętać o właściwych proporcjach, czyli 70% mięsa i 30% warzyw. 

Karma dla psa dorosłego marki Wataha

Dobra karma dla dorosłego psa ma korzystny wpływ na cały organizm psa, zapewnia mu zdrowie, witalność, jak i przyczynia się do dłuższego życia zwierzęcia. Najlepszej jakości karmę dla psa dorosłego, daleko nie musisz szukać!

W naszym sklepie marki Wataha znajdziesz odpowiednią karmę dla swojego psa! Nasze karmy nie zawierają zbóż, konserwantów, ani wzmacniaczy, odpowiednie są dla psów ze skłonnością do alergii i wzbogacane są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Nasza karma sucha dla psa dorosłego zawiera min. 50% zawartości mięsa, zaś karmy mokre aż 100%! Już teraz dodaj kilka pysznych opakowań dla swojego psa do koszyka i skorzystaj z darmowej dostawy od 100 zł!

Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!