Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Mity o zwierzakach ze schroniska
  3. Mity o zwierzakach ze schroniska

Dyskusja o tym, czy lepiej jest przygarnąć zwierzaka ze schroniska, czy kupić rasowca z hodowli toczy się nieprzerwanie. Zwolenników i przeciwników adopcji czy kupna wymarzonego pupila dzielą głównie ich poglądy. Nie będziemy tutaj opowiadać się za którąś ze stron – chcemy jedynie zwrócić waszą uwagę na mity, które powodują, że wiele osób rezygnuje lub obawia się przygarnięcia psa lub kota ze schroniska. Być może nasz artykuł rozwieje wasze wątpliwości i stworzycie szczęśliwy dom dla czworonoga. 

 

Mit o szczeniaku 

Wiele osób sądzi, że jeśli przygarnie młodego psa, to ten na 100% nie będzie sprawiał problemów wychowawczych. Często rezygnujemy z adopcji psa ze schroniska, ponieważ często mieszkają tam dorosłe i starsze psy. Mit o szczeniaku wiąże się z innym mitem – pies ze schroniska będzie niegrzeczny (bez powodu tam przecież nie trafił), będzie też trudny do wychowania, a co gorsze - może mieć problemy emocjonalne i psychiczne.  

Oczywiście może zdarzyć się tak, że psiak ze schroniska może być przestraszony czy wycofany. Są to typowe objawy skrzywdzonego psa, który dużo przeszedł i stracił zaufanie do ludzi. Musimy jednak pamiętać, że właśnie takie psy bardzo potrzebują czułości i kochającego domu. Dzięki dobrym właścicielom mogą odzyskać radość z życia.  

A co z wychowywaniem psa? Przecież szczeniaka możemy poddać odpowiedniej tresurze i nauczyć go odpowiednich zachowań. To prawda, kluczowa tutaj jest nasza rola. Sam fakt, że przygarniemy szczeniaka nie sprawi, że będzie on grzecznym i ułożonym psem. Musimy pamiętać, że to od nas zależy, jakie nawyki będzie miał nasz pies. Trzeba mieć na uwadze również to, że szczenięta to małe psiaki, które dorastają i są ciekawe świata. Z całą pewnością będą rozrabiać i dokazywać.  

 

Pies z hodowli na pewno będzie zdrowy i zadbany  

Bardzo byśmy chcieli, aby to stwierdzenie było prawdziwe. Niestety nie możemy się z nim zgodzić. Dlaczego?  

Każdy, kto zastanawia się nad przygarnięciem kota lub psa, raczej słyszał o pseudo hodowlach. Jeśli nie wiesz, czym jest pseudo hodowla, koniecznie zapoznaj się z tym tematem.  

Zwierzęta w pseudo hodowlach żyją w złych i niedopasowanych do ich potrzeb warunkach. Szczenięta i kocięta są za szybko odbierane od matek, a te jak najszybciej po urodzeniu są zapładniane, aby “hodowca” mógł jak najszybciej uzyskać jak najwięcej młodych, które później sprzeda. Zwierzaki, które pochodzą z pseudo hodowli często mają wady wrodzone i są obciążone różnymi chorobami. Wszystko ze względu na to, że właściciele pseudo hodowli nie podchodzą do rozmnażania psów czy kotów we właściwy sposób. 

Dobrze wiemy, że koszt rasowego zwierzaka jest wysoki. Jeśli zależy nam na tym, aby pupil był zdrowy i wychowywał się we właściwych warunkach, musimy się z tym pogodzić. Alternatywą dla kupna rasowego zwierzęcia jest adopcja – z powodzeniem znajdziesz fundację, która zajmuje się znajdowaniem domu rasowym psom i kotom. 

Wróćmy jeszcze na chwilę do adopcji nierasowych zwierzaków. Schroniska borykają się z mitem, który głosi, że psy i koty, które tam przebywają są chore i zaniedbane. Szerząc (i wierząc) w takie mity jesteśmy w ogromnym błędzie i pośrednio krzywdzimy zwierzaki. Wolontariusze i pracownicy schronisk robią wszystko, aby ich podopieczni byli zdrowi i czuli się jak najlepiej. Nad zwierzakami czuwa weterynarz, który w razie potrzeby udzieli im pomocy. Pracownicy schroniska mają obowiązek udzielić ci wszystkich informacji na temat zdrowia psa lub kota, którego chcesz adoptować.  

 

Jak przygotować się na pojawienie się nowego członka rodziny? 

Adoptowanego kota lub psa możesz (a nawet powinieneś!) traktować jak nowego członka rodziny. Żeby zwierzak poczuł się dobrze w nowym miejscu, warto wcześniej przygotować się na jego przybycie.  

Zanim przywieziesz kota lub psa do domu, skompletuj dla niego podstawową wyprawkę. Powinny znaleźć się w niej: 

 

  • Miska na karmę i wodę 
  • Kuweta i żwirek (dla kota) 
  • Posłanie  
  • Drapak (dla kota) 
  • Obroża i smycz (dla psa) 
  • Parę zabawek, np. piłka lub gryzak dla psa i wędka dla kota 

 

Jeśli to będzie Twój pierwszy zwierzak, poszukaj dobrego weterynarza w Twoim mieście. Kiedy pupil będzie już w domu, research będziesz mieć z głowy.  

 

Zwierzak w nowym miejscu – o czym warto pamiętać? 

Zmiana otoczenia dla psa (a dla kota w szczególności) to duża zmiana. Podróż zwierzęcia wiąże się dla niego ze stresem, ponieważ nie wie, dokąd zmierza. Po przybyciu do domu pozwól swojemu pupilowi samodzielnie zapoznać się z nowym otoczeniem. Nie zmuszaj go do wskakiwania na kolana czy spania w posłaniu. Psy i koty, aby mogły czuć się bezpiecznie i komfortowo, muszą obwąchać każdy kąt mieszkania. Po wstępnym zapoznaniu możesz pokazać zwierzakowi, gdzie jest miska z jedzeniem, jego posłanie czy kuweta.  

 

Karma dla psa i kota 

Zwierzak jest już w domu, masz też dla niego podstawowe akcesoria. Czas na wybór odpowiedniej karmy.  

Przy wyborze karmy dla swojego psa lub kota kieruj się przede wszystkim jej jakością. Pamiętaj, że dieta Twojego pupila ma ogromne znaczenie. Od niej zależy zdrowie i samopoczucie zwierzaka.  

Psy i koty mieszkające w schroniskach są zazwyczaj karmione tańszymi zamiennikami pełnowartościowych karm. Dzieje się tak dlatego, że zakup dużej ilości wyższych jakościowo karm często jest niemożliwy (zbyt kosztowny) dla schroniska. Jeśli już zdecydujesz się na adopcję psa lub kota ze schroniska, koniecznie zadbaj o jego dietę.  

Dlaczego jakość karmy jest tak ważna? 

Pisząc o jakości karmy mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobra karma dla psa lub kota powinna zawierać jak najwięcej potrzebnych składników odżywczych, które znajdziemy w mięsie, warzywach czy owocach, i najmniej (a najlepiej w ogóle) konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy. Takie substancje nie mają właściwości odżywczych i szkodzą zdrowiu zwierząt. Karmy, które zawierają takie składniki możemy porównać z dobrze nam znanym fast foodem.  

 

Najlepsza karma dla Twojego psa i kota 

Nasz sklep internetowy KarmaWataha.pl posiada bogatą ofertę karm dla psów oraz kotów. Znajdziesz u nas produkty dla zwierzaków różnych ras i w różnym wieku, np. karma dla jamnika, karma dla kota perskiego, karma dla seniora 

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso     
  • Jasny i przejrzysty skład     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Oferujemy również przysmaki w różnych formach: suszonych plastrach, paluchach i groszkach. Charakteryzują się wysoką zawartością zawartością mięsa, dzięki czemu są bogate w białko i minerały. Groszki są wzbogacone o warzywa, owoce oraz zioła, które wzbogacają walory smakowe i zapachowe produktu. Nasze przysmaki możesz podawać psu jako przekąski lub nagrody za dobre zachowanie.  

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla psa Karma sucha dla psa

Po więcej kocich i psich informacji wpadnij na naszego bloga. Ostatnie wpisy:

  1. Kot przybłęda - co z nim zrobić?
  2. Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka?
  3. Jak czytać składy karm dla psów i kotów?
  4. Spacer z kotem? Dobry pomysł czy niekoniecznie? 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!